Eesnäärme adenoom: põhjused, sümptomid ja ennetamine

Eesnääre on väike paarimata elund, mis asub vaagnaõõnes vahetult põie all ja pärasoole ees. Ureetra läbib eesnäärme paksust.

mehe pikaajaline viibimine arvuti taga võib põhjustada eesnäärme adenoomi

Eesnäärme struktuur ja funktsioon

Eesnääre koosneb silelihaskiududest ja sekreteerivatest rakkudest. Näärme põhiülesanne on eritada sekretsioone, mis on seotud ejakulatsiooni vedeldamisega, tagades spermatosoidide liikumise ja kaitstes neid tupe agressiivse keskkonna eest. Eesnääre on ka klapp, mis takistab ejakulatsiooni ajal uriini ja urineerimisel seemnevedeliku voolu.

Tervisliku täiskasvanud mehe eesnäärme kaal on ainult umbes 20 g. Hüpofüüsi ja neerupealiste hormoonid, androgeenid, östrogeenid mõjutavad selle seisundit suuresti. Elu jooksul võib eesnäärme suurus muutuda: poistel on see väike, puberteedieas suureneb eesnääre dramaatiliselt. Kui hormoonide sekretsioon hakkab tuhmuma (tavaliselt juhtub see 45-50-aastaselt), algab tavaliselt nääre vastupidine areng.

Sageli toimub aga vastupidine protsess - eesnäärme healoomuline hüperplaasia (BPH) või eesnäärme adenoom.

Mis on eesnäärme adenoom?

eesnäärme adenoomi väljamõeldis

Sellel haigusel on palju sünonüüme: eesnäärme adenoom, eesnäärme healoomuline hüperplaasia, eesnäärme healoomuline hüpertroofia ja teised.

Nimi kajastab näärmes toimuvate patoloogiliste protsesside olemust: näärmekude kasvab, moodustades tihedaid sõlme. Eesnäärme suurus suureneb, mis põhjustab ureetra kokkusurumist ja silelihasrakkude spasmi. See viib haiguse sümptomite ilmnemiseni.

Eesnäärme suurusel ei ole otsest mõju kuseteede kahjustusele. Sümptomid võivad märkimisväärse suurenemisega puududa või ilmneda haiguse varases staadiumis.

BPH-l on healoomuline kasv, see tähendab, et see ei metastaase. See eristab BPH-d põhimõtteliselt eesnäärmevähist. Peamine eesnäärme pahaloomulise transformatsiooni alguspunkt on eesnäärmespetsiifilise antigeeni (PSA) tase.

BPH põhjused

Statistika kohaselt puuduvad alla 30-aastastel meestel BPH tunnused. Vanusega suureneb BPH esinemissagedus, jõudes haripunkti üheksandaks elukümnendiks (90%).

Eesnäärme adenoomi põhjused pole siiani täielikult teada. Arvatakse, et eesnäärme adenoomil on multifaktoriaalne olemus. Meessuguhormooni testosterooni roll on pikka aega teada olnud nii eesnäärme normaalses kasvus kui ka BPH arengus. On teada, et 40–50-aastastel meestel toimub hormonaalse regulatsiooni kõige põhjalikum ümberkorraldamine, samal ajal kui veres ringleva testosterooni tase langeb. Testosterooni koguse vähenemine ja östrogeenide (naissuguhormoonide) taseme suhteline tõus meessoost kehas viib eesnäärme kasvu.

Hormonaalsuhete muutus mehe kehas oli lähtepunktiks eesnäärme healoomulise hüperplaasia tekkepõhjuste ja -mehhanismi uurimisel. Lisaks hormonaalsetele häiretele on eesnäärme adenoomi tekkimisel oluline põletikuline protsess, millega kaasneb eesnäärme turse, kuna see võib mängida olulist rolli eesnäärme rakkude arvu suurendamisel ja elundi turse kui mehaaniline tegur aitab kaasa haiguse sümptomite tugevnemine.

Eesnäärme adenoomi sümptomid

mehel on eesnäärme adenoomi sümptomid

Eesnäärme suurenemine viib ureetra kokkusurumiseni ja põhjustab silelihaste spasmi. Selle protsessiga kaasneb urineerimise rikkumine:

  • vajadus põie tühjendamiseks öösel ärgata;
  • uriinivoolu pinge vähenemine;
  • põie mittetäieliku tühjendamise tunne pärast urineerimist;
  • urineerimisvajaduse raskesti piiratav välimus;
  • suurenenud urineerimine päevasel ajal;
  • väikese mahuga urineerimine.

Sageli on ülalnimetatud sümptomitega seotud urineerimisakti alguses raskused, mis on hommikul rohkem väljendunud ja panevad teid urineerimise alustamiseks pingutama. Need sümptomid on arsti poole pöördumise põhjus.

Eesnäärme adenoomi ravi

Haiguse käik halvendab oluliselt elukvaliteeti ja piisava ravi puudumine võib põhjustada operatsiooni. Arvestades selle haiguse progresseeruvat olemust, tuleb BPH ravimravi läbi viia pikka aega. Sõltuvalt sümptomite levimusest võib ravi oluliselt erineda. Farmakoteraapia kõrvaldab kuseprobleemid, vähendab kaebusi ja taastab elukvaliteeti. Samuti peaksite olema teadlik, et eesnäärme adenoom võib olla asümptomaatiline või põhjustada mittespetsiifilisi kuseprobleeme, mis ei sarnane haiguse klassikalise pildiga. See eksitab patsiente ja paneb nad väärtuslikku aega raiskama. Kuid mida varem ravi alustatakse, seda tõhusam on see.

BPH ennetamine

Praegu pole konkreetseid ennetusmeetodeid. Üks ennetusmeetmeid on iga-aastane visiit 40 aasta pärast uroloogi juurde. Kohtumisel saab arst hinnata sümptomeid, viia läbi vajaliku uuringu ja määrata tõhus ravi.