Antibiootikumid prostatiidi korral: ravimirühmad, ravirežiim

Nakkuslik prostatiit on eesnäärme tavaline haigus, mis võib põhjustada komplikatsioone. Ravi põhirõhk on prostatiidi antibiootikumid ja need valitakse testitulemuste põhjal. Antibakteriaalseid ravimeid on võimatu võtta ilma arsti retseptita. Iga mees, kes selle haigusega silmitsi seisab, peab teadma, millised ravimirühmad eksisteerivad ja kuidas need erinevad.

Millal vajate antibiootikume?

meeste prostatiidi antibiootikumravi

Enne ravimite kasutamist peate kindlasti nõu pidama oma arstiga.

Haigust on mitut tüüpi:

 • äge nakkuslik (bakteriaalne) prostatiit;
 • krooniline bakteriaalne prostatiit;
 • krooniline mittenakkuslik prostatiit.

Antibiootikumide võtmine pole alati soovitatav. Selle rühma ravimid on aktiivsed ainult patogeensete ainete vastu, kuid neil pole üldist põletikuvastast toimet.

Prostatiidi antibiootikumid on näidustatud ainult siis, kui elundi põletik on põhjustatud eesnäärme patogeensete mikroorganismide aktiivsusest. Kõigil muudel juhtudel on mehel prostatiidi antibiootikum ebaefektiivne.

Eesnäärmepõletiku ravi peamine probleem on see, et paljud mehed on antibiootikumravi suhtes ettevaatlikud, pidades selliseid ravimeid kahjulikeks või ohtlikeks. Oluline on meeles pidada: tähelepanuta jäetud eesnäärmepõletik on ohtlik ja mitte nõuetekohaselt valitud antibiootikum, mida võetakse arsti soovitusel vastavalt annustamis- ja raviskeemile.

Antibiootikum prostatiidi ja adenoomi korral on ette nähtud ainult bakteriaalse põletiku korral. Selle rühma ravimid on efektiivsed ainult bakterite vastu ega näita aktiivsust viiruste ega seente vastu.

Kroonilise prostatiidi antibiootikume määratakse ainult siis, kui eesnäärmes on krooniline infektsioonikolde. Bakteriaalne krooniline prostatiit tekib ägeda bakteriaalse prostatiidi ebaõige või ebapiisava ravi tõttu. Üsna sageli muutub haigus krooniliseks tänu sellele, et mees tegi ise ravimeid ja tarvitas ravimeid, mis olid teatud patogeeni vastu ebaefektiivsed. Selle tulemusena tekib patogeensetel mikroorganismidel resistentsus ravimite suhtes ja haigus muutub krooniliseks, meenutades seda perioodiliste komplikatsioonidega.

Peamine antibiootikuminäidustus prostatiidi raviks meestel on äge bakteriaalne põletik eesnäärmes.

Kongestiivse või kroonilise mittenakkusliku prostatiidi korral ei ole selliseid ravimeid soovitatav kasutada. See on tingitud sellise põletiku arengumehhanismist. Kongestiivne prostatiit on istuva eluviisi ja muude põhjuste tagajärg, mis põhjustab eesnäärme trofismi rikkumist ja eesnäärme sekretsiooni paksenemist. Põletik on tingitud asjaolust, et eesnäärme saladus ei saa elundi lobuleid jätta, see hakkab nääret kogunema ja pigistama. Sellise haiguse korral ei esine nakkuslikku fookust, mis tähendab, et antibiootikume pole mõtet võtta. Selle põletikuvormi raviks kasutatakse spetsiaalseid põletikuvastaseid ravimeid, mida ei tohiks segi ajada antibiootikumidega.

Kõige tõhusamad ravimid

Ükski arst ei räägi kunagi patsiendile parimate prostatiidi antibiootikumide olemasolust, kuna selliseid ravimeid lihtsalt pole. Eesnäärmepõletiku ravis on meestele mitu antibiootikumirühma. Igas rühmas on palju bakterite vastu aktiivseid toimeaineid. Eesnäärmepõletiku tõhus antibiootikum on ravim, mis valitakse, võttes arvesse konkreetse mehe haiguse kulgu.

Ravimi väljakirjutamisel järgitakse järgmisi kriteeriume:

 • haiguse põhjustaja;
 • prostatiidi vorm;
 • ravimid, mida mees on viimastel kuudel tarvitanud;
 • teiste krooniliste haiguste esinemine.

Et määrata, milline antibiootikum on prostatiidi korral parem, on vaja teha eesnäärme sekretsiooni bakterikultuur. See analüüs võimaldab teil tuvastada haiguse põhjustajat ja määrata selle tundlikkus erinevate toimeainete suhtes.

Üldiselt ravitakse ägedat bakteriaalset prostatiiti õigete antibiootikumidega üsna tõhusalt. Tavaliselt piisab kahenädalasest ravikuurist, et haigusest igavesti vabaneda.

Kroonilise bakteriaalse põletiku ravi on sageli keeruline mikroorganismide resistentsuse tõttu antibakteriaalsete ravimite suhtes. Sel juhul määratakse kas sünteetilised antimikroobsed ained või kombineeritud antibakteriaalne ravi korraga mitme erineva ravimiga. Esimene variant on eelistatav, kuid ravikuuri pikendatakse 28 päevani või kauem.

Mis on fluorokinoloonid ja millal neid kasutatakse?

Pillid on mugavad prostatiidi raviks antibiootikumidega kodus, kuigi süstid on tavaliselt tõhusamad ja kiiremad. Samal ajal on hoolimata suukaudsest manustamisest oluline valida ravim, mis tungib tõhusalt eesnäärme kudedesse. Kuna viimasel ajal on mehed hakanud ravima mitmesuguseid haigusi antibiootikumidega, kasutades sageli ravimeid muuks otstarbeks, leitakse üsna sageli resistentsed patogeensete mikroorganismide vormid, mis ei ole tavapäraste antibiootikumide suhtes tundlikud. Sellisel juhul eelistavad arstid fluorokinoloonide rühma ravimeid.

Fluorokinoloonid on ainsad antibakteriaalsed ravimid, millel pole looduslikke analooge.

Need ravimid on täiesti sünteetilised, keemikute välja töötatud ja neid ei võeta looduses. Neid eristatakse laia antimikroobse toime spektriga. Nende ravimite kasutamise peamine eelis on see, et haiguse tekitajal ei saa tekkida resistentsust fluorokinoloonide suhtes, mis tähendab, et sellised ravimid jäävad korduva ravi korral efektiivseks.

Selle ravimirühma eripära on järgmine:

 • lai valik tegevusi;
 • ei mõjuta seedetrakti;
 • mugav vabastamisvorm;
 • kasutusmugavus;
 • minimaalsed kõrvaltoimed;
 • võib võtta igas vanuses;
 • tungib hästi eesnäärmekudedesse.

Selliseid ravimeid on mugav võtta, kuna neile määratakse üks tablett päevas. Ravikuur on reeglina üsna pikk, sest hoolimata asjaolust, et ravim tungib eesnäärme kudedesse, suureneb selle kontsentratsioon aeglaselt, nii et manustamiskursus kestab tavaliselt mitu nädalat. Kuna kõrvaltoimeid praktiliselt pole, ei avalda see tervisele negatiivset mõju.

Lisaks ei mõjuta selle rühma ravimid maksa ja neerude funktsioone, seetõttu saab neid kasutada üle 65-aastaste patsientide ravis, kuid ainult pärast eelnevat kokkulepet raviarstiga.

Penitsilliinide kasutamine prostatiidi ravis

Üks vanimaid antibakteriaalsete ravimite rühmi on penitsilliinantibiootikumid. Selle rühma ravimeid on hästi uuritud, kuid tänapäeval pole need enam piisavalt tõhusad, kuna enamikul mikroorganismidel tekib toimeaine suhtes väga kiiresti resistentsus.

Nende ravimite eeliseks on nende kiire organismist väljutamine ja minimaalne mõju maksafunktsioonile. Peamine puudus on madal biosaadavus ja nõrk tungimine eesnäärmekudedesse.

Siiani on ainsaks prostatiidi ravis kasutatavaks ravimiks kombineeritud penitsilliinantibiootikum. See sisaldab klavulaanhapet, mis suurendab selle toimet ja annab teatud immunostimuleeriva toime.

Selle rühma preparaate tuleks kasutada ainult ägeda põletiku korral. Ravimi pikaajaline manustamine on ebaefektiivne, kuna haiguse põhjustaja muutub selle toimele kiiresti resistentseks. Tavaliselt määratakse ravim 7-10 päeva, mitte rohkem.

Ravimid tetratsükliinide rühmast

Tetratsükliini antibiootikume määratakse sageli bakteriaalse prostatiidi korral. Nende ravimite eelised:

 • mitmesugused vabastamisvormid;
 • lai antimikroobne toime;
 • kiire efektiivsus;
 • madal hind.

Kõige sagedamini määratakse pillid või süstid. Kui prostatiidi korral on vaja kasutada suposiite koos antibiootikumiga, võib selliseid ravimeid leida tetratsükliinide rühmas.

Nende ravimite puuduseks on nende kahjulik mõju seedetraktile. Neid tuleks võtta koos antihistamiinikumide ja probiootikumidega, vastasel juhul ei saa düsbioosi vältida.

Kõrvaltoimete ja vastunäidustuste tõttu määravad uroloogid selliseid ravimeid lühikese ravikuuri ajal ja ainult ägeda põletiku korral.

Mis on makroliidide eripärad?

Kui küsitakse, millised antibiootikumid on prostatiidi korral kõige paremad, osutavad paljud arstid makroliididele. Selle ravimirühma peamine omadus on nende madal toksilisus ja kõrvaltoimete puudumine. Keha talub neid hästi ja ei põhjusta allergilisi reaktsioone. Neid kasutatakse iseseisva ravimina, ilma et oleks vaja samaaegselt manustada hepatoprotektoreid, antihistamiine või probiootikume.

Kui mõned arstid määravad aktiivselt makroliide prostatiidi vastu, siis teised väidavad, et need ravimid on kroonilise bakteriaalse põletiku korral ebaefektiivsed.

Makroliididel on mitu tosinat nime. Selle rühma viimase põlvkonna ravimeid eristatakse huvitava vabanemisvormiga - geel või suspensioon. Neid on mugav võtta ja vedel vorm tagab ravimi kiire imendumise. Lisaks on selle rühma ravimid väga biosaadavad ja tungivad hästi põletikuliste elundite kudedesse.

Peamised vastunäidustused on vaimsed häired ja depressioon. Ravimite pikaajaline kasutamine selles rühmas on potentsiaalselt ohtlik sellistele haigustele kalduvate inimeste psühhopatoloogiliste sündroomide tekkeks.

Millal on tsefalosporiinid efektiivsed?

Tsefalosporiinid on head prostatiidi antibiootikumid. Nad ravivad täiuslikult bakteriaalset prostatiiti, jätmata patogeensetele mikroorganismidele mingit võimalust. Puuduseks on üsna muljetavaldav vastunäidustuste ja kõrvaltoimete loetelu. Lisaks vajavad selle rühma ravimid annuse õiget valimist, seetõttu peaks neid määrama ainult arst.

Selle rühma ravimite eelised:

 • kõrge efektiivsus püogeensete bakterite vastu;
 • kiire tegevus;
 • hea tungimine eesnäärmekudedesse;
 • puudub mao mikrofloorale negatiivne mõju.

Peamine puudus on kõrge hepatotoksilisus ja neerude koormus, mistõttu eakatele sellist tüüpi ravimeid ei määrata. Teine pakiline probleem on suur negatiivsete koostoimete loetelu. Teisisõnu, nende antibiootikumidega ravi ajal peate lõpetama teiste ravimite võtmise.

Antibakteriaalsed ravimküünlad

Olles välja mõelnud, milliseid antibiootikume kasutatakse prostatiidi korral ja millised nimed võivad tulevikus meestele kasulikud olla, peaksite pöörama tähelepanu antibiootikumidega nakkusliku prostatiidi ravimküünaldele.

Selliste preparaatide eeliseks on kohalik manustamine. Suposiidid toimivad eesnäärme vahetus läheduses, nii et toimeaine imendub pärasoole seintes kiiresti ja tungib otse põletikulise elundi kudedesse.

Lisaks antibiootikumide ravimküünaldele võib prostatiidi korral välja kirjutada ka antiseptilisi ravimeid ja põletikuvastaseid ravimküünlaid.

Ravimeid ravimküünalde kujul võib kasutada koos antibiootikumitablettidega. Näiteks kroonilist prostatiiti ravitakse lisaks suposiidile makroliidravile sageli suukaudsete makroliididega. Suposiitidega saate kasutada ka tetratsükliini seeria ravimeid.

Rektaalsete ravimküünalde kasutamise kestus määratakse individuaalselt. Neid määratakse tavaliselt kaheks nädalaks või kauem.

Eesnäärmepõletiku antibiootikumidega ravimküünaldel võivad olla kõrvaltoimed. Sageli täheldatakse selle ravimivormi pikaajalisel kasutamisel soole düsbioosi.

Looduslikud antibakteriaalsed ained

Lisaks ravimitele võib ravi läbi viia ka antimikroobsete omadustega looduslike ravimitega. Muidugi on looduslikud antibiootikumid oma efektiivsusega võrreldes märgatavalt halvemad, kuid neid saab kasutada kroonilise bakteriaalse prostatiidi korral, et tugevdada teiste ravimite terapeutilist toimet.

Kõige tugevam antimikroobne aine looduses:

 • kallis;
 • taruvaik;
 • küüslauk;
 • vereurmarohi.

Mesil on väljendunud immunostimuleeriv toime. Meestel soovitatakse seda süüa nii prostatiidi ennetamiseks kui ka raviks. Lisaks valmistatakse meest omatehtud ravimküünlaid.

Taruvaik on võimas looduslik antibiootikum ja antiseptiline aine. Taruvaigu ravimküünlaid saate teha ise või osta neid apteegist.

Küüslauk aitab võidelda nakkusliku ja mittenakkusliku iseloomuga kroonilise prostatiidi vastu. Sageli soovitatakse seda kasutada küünalde valmistamiseks, lisades astelpajuõli, mis kiirendab kudede taastumist.

vereurmarohi on väljendunud antimikroobse toimega ning seda kasutatakse dekoktide ja mikrokristallidena.

Küünalde valmistamine kodus

prostatiidi ravi meestel looduslike antibiootikumidega

Küüslauk sobib hästi eesnäärmeprobleemide raviks.

Antimikroobse toimega küünalde valmistamiseks peate varuma kindla rasvapõhja. Kakaovõid või mesilasvaha võib kasutada ka küünalde alusena.

Alus tuleb sulatada veevannis, lisades toimeaine järk-järgult. Seejärel segatakse toode ja valatakse vormi. Saadud massi võid valada ka toidukilele, seejärel keerata otsad "vorsti" moodustamiseks ja jätta tunniks ajaks külmkappi seisma. Pärast segu tahenemist lõigatakse see väikesteks suposiitideks, umbes 3-4 cm pikkusteks. Proportsioonid sõltuvad sellest, millist toimeainet kasutatakse.

 1. Meega küünalde valmistamiseks vajate 50 g alust ja 25 g mett. Enne selliste ravimküünalde kasutamist tuleb mesindussaaduste talumatus välistada.
 2. Üks tõhusamaid eesnäärmepõletiku ravimeid on taruvaigu ja meega ravimküünal. Ravimi valmistamiseks peate võtma 50 g mesilasvaha, 25 g mett ja 10 g taruvaiku.
 3. Põletiku vähendamiseks on soovitatav kasutada astelpajuõliga suposiite. Nende valmistamiseks sulatage 2 osa alust ja lisage neile üks osa astelpajuõli. Sama retsepti abil saate valmistada kõrvitsaõlil põhinevaid küünlaid.
 4. Koduseid protseduure saab teha küüslauguga. Pigistage välja 3 küüslauguküünt, valage 50 ml astelpajuõli ja laske külmkapis 24 tundi. Seejärel segatakse 25 ml küüslauguõli 50 ml kakaovõiga ja moodustuvad küünlad.

Selliseid ravimküünlaid tuleks kasutada 1-2 korda päevas. Need süstitakse pärasoolde, pärast puhastava klistiiri tegemist.

Antibiootikumravi iseärasused

Prostatiidi antibiootikumravi skeemi koostab arst individuaalselt. Tavaliselt kestab antibiootikumravi kroonilise prostatiidi korral 4-5 nädalat ja ägedat prostatiiti ravitakse kahe nädala jooksul.

Igal ravimil on oma omadused, vastunäidustused ja kõrvaltoimed. Neid kirjeldatakse ametlikes kasutusjuhendites, mis tuleb enne ravi alustamist läbi lugeda.

Eneseravimine antibiootikumidega ei ole lubatud. Väljakirjutatud ravimeid peate võtma iga päev, ilma et see kaotaks või peataks tarbimist kuni kursuse lõpuni.

Tuleb meeles pidada, et bakteriaalset prostatiiti on võimatu ravida ilma antibakteriaalsete ravimiteta.